Tematyka laboratoriów:
Konfiguracja komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi (uniwersalność), tworzenie ekranów synoptycznych różnego typu, wykorzystanie i tworzenie komponentów graficznych, definiowanie zmiennych, konfiguracja alarmów, wykresów (trendów), zapis zdarzeń - logów, elementy programowania (system CitectSCADA zawiera kilkaset funkcji wbudowanych oraz pozwala na implementację własnych funkcji, wstawek programowych itp. w językach: Cicode oraz VBA), zabezpieczenie systemu przed nieautoryzowanym dostępem (konfiguracja użytkowników i rozbudowanego systemu uprawnień), wielojęzyczność, obsługa zdarzeń, raportów, skrótów klawiszowych, praca z rzeczywistymi sterownikami przemysłowymi oraz zapoznanie się z innymi wybranymi elementami systemu SCADA. Wprowadzane są też przykłady nowoczesnych rozwiązań aplikacyjnych wykorzystywanych w praktyce.
Tematyka projektów:
Projektowanie i wykonywanie systemów wizualizacji, sterowania i archiwizacji danych w procesach produkcyjnych pojazdów elektrycznych oraz ich podzespołów, projektowanie i tworzenie wizualnej części systemu komunikacji pojazdu z kierowcą (HMI). Realizacja projektu z bieżącą prezentacją założeń i postępów w realizacji, z zakresu wizualizacji i sterowania procesami przemysłowymi i/lub HMI. Wykorzystanie wiedzy studentów z innych przedmiotów, inicjowanie dyskusji, zadawanie pytań w celu zwiększenia aktywności i samodzielności studentów.
Zakres realizowanego materiału adekwatny jest do 3-dniowego certyfikowanego szkolenia realizowanego przez firmę Schneider Electric.