Technika Mikroprocesorowa I
W ramach tego przedmiotu Studenci poznają architekturę typowego systemu mikroprocesorowego na przykładzie zestawu uruchomieniowego ZL27ARM oraz poznają zasady programowania systemu mikroprocesorowego w środowisku STM32 CubeIDE z wykorzystaniem języka C. Odpowiednio skonstruowana kolejność zajęć pozwala zdobyć wszystkie podstawowe wiadomości przydatne do samodzielnego wykonania zadania zaliczeniowego.
Realizowane zagadnienia:
- zapoznanie się z architekturą mikrokontrolera STM32F103VBT6 w obudowie LQFP100 (m.in. 128 kB pamięci Flash, 20 kB pamięci SRAM, 2×SPI, 2×I2C, 3×UART, USB, CAN, ADC)
- podstawy specyfikacji języka C w środowisku STM32 CubeIDE korzystającego z bibliotek HAL, opracowanie kilku programów, obsługi wybranych urządzeń wewnętrznych układu,
- zapoznanie się z konfiguracją timer’ów i systemu przerwań,
- współpraca z wyświetlaczami LCD 2×16 znaków (LCD1602),
- konfiguracja portu szeregowego z interfejsem RS232
- współpraca z przetwornikami analogowo-cyfrowymi,
- współpraca z urządzeniami zewnętrzynymi.
Technika Mikroprocesorowa II
W laboratorium prowadzone są zajęcia związane z projektowaniem i programowaniem systemów mikroprocesorowych opartych w szczególności o układy mikrokontrolerów. Laboratorium wyposażone jest w nowoczesną aparaturę pomiarową, moduły systemów z mikrokontrolerami rodziny PIC18, narzędzia programistyczne oraz modele zastosowań systemów mikroprocesorowych.
Realizowane zagadnienia:
- programowanie mikrokontrolerów rodziny PIC-18,
- programowanie obsługi timerów, systemów przerwań,
- przetworników AC itp.,
- komunikacja magistralą I2C,
- realizacja samodzielna programów sterowania.